28 Temmuz 2012 Cumartesi

Umut Et Durma Hadi!!Hayat basit umutlar üzerinde kurulu.. Kim ki umudunu kaybeder ve vazgeçer.. İşte o an kendinden vazgeçmiş olur.. Kaldı ki çoğu zaman kendi istediğimiz için vazgeçmeyiz umut etmekten.. Çoğu zaman başkalarının gözünde nasıl göründüğümüzü düşünürüz de; vazgeçmiş gibi yaparız.. Kendimize yeni umutlar yaratırız.. Yada en azından öyle gibi yaparız işte.. Bundandır belkide içimizdeki bunca kırıklık.. Bu güvensizlik.. Ve bu mesafeler..

Hele de yeniden seni seviyorum diyemeyecek olmak.. Ona sarılamayacağının defalarca söylenmesi gibi.. Geri gelmeyecek naraları dönerken etrafında akbabalar gibi.. Olmuyor.. Vazgeçtim diyorsun.. Bıraktım umudun peşini.. Artık iyi bir şey olmayacak.. Bu yüzden başka iyi şeyler bulmalıyım şu naciz ömr-ü hayatımda..

Umut etmek güzel şey.. Kısmet demek.. Açık kapı olduğunu düşünmek güzel şey.. Hepsi bir anda yoluna girmese de.. Bir gece gelen bir telefonla ona doya doya sarılabilmek.. Kokusunu içine çekip gözlerine bakabilmek umut.. Yeniden olmayacak derken o, iki dakika daha yanında kalmanın tadını çıkarmak..  Ve uzun zaman sonra hemde çok uzun zaman sonra huzur hissetmek yine.. Omuzuna başını koyup, saçlarında gezen elini hissetmek..

Yeniden var olabilmek.. Hayatında olmak ve yeninde hayat bulmak.. Belki hiç bir şey olmayacak ile belki de her  şey olacak arasında ki bir sınırda olmak..

Umut etmek gerek bazen sadece.. Ve en içten.. En derinden.. En kimsenin bilmediği varlığınızla dua etmek..

Sevgili.. Varlığın eşittir huzur şu dünyada bana.. Ve sen gelmeyecek bile olsan.. Aşk.. Sen demek zaten.. Heyecandan elimi ayağımı dolaştıran..

7 Temmuz 2012 Cumartesi

Kuzu. ÇSokaklarda duvarlarda gördüğümüz grafitiler gibi geliyor bazen hayat bana.. Ana resmi çizen biri var evet.. Ama sonra gelenler yeni bir şeyler ekliyorlar hep.. Her gelen imzasını bırakıp gidiyor bir köşeye.. Bunun illa büyük olmasına gerek yok.. Mesela adını yazıyor yada öteki geliyor o adın son harfini boyuyor işte.. Birde bizim pastacı  gibi resme kaş bıyık çizip kendi çapında imzasını bırakanlar var..

Belki büyük bir idda ama Anadolu Yakası'nın en muhteşem çikolatalı pastasını bizim bu çılgın pastacı arkadaş yapıyor.. Yakanın her yanından sırf onun çikolatalı pastasını almak için gelenler var.. Öyle böyle değil..Çikolata ve şam fıstığı.. Kremasında kullanılan gerçek çikolata parçaları.. Enfes bir tat.. 

Enfes olmasına enfesde.. Arkadaşın ufak bir imza sorunu var.. Yani siz ne derseniz deyin.. Kendisi bir şekilde bildiğini okuyor.. O pastayı yerken illa bir kendisini anıyorsunuz..

Kendisine ilk pasta siparişimiz geçen yıl ki doğum günümdeydi.. Dışarıda yapılacak bir kutlama için olacak pasta dedim.. Ve lütfen kare şeklinde olsun, üzerinde süs olmasın.. Hatta yazı bile olmasın.. Tabi ki deyip notlarını aldı sağ olsun.. 

Akşam bizim ufaklık pastayı alıp eve geldiğinde tamda kapıdan çıkmak üzereydik.. Şeytan işte dürttü, pastayı göreyim yahu bir dedim.. Aman Allah'ımmmm o neeeee!!!!

Kocaman bir pasta evet çikolatalı.. Ama dev bir kalp şeklinde!! Oda yetmezmiş gibi, üstü kırmızı şekerden yapılmış güllerle kaplı!! Ne diyeceğimi bilemeden son anda gördüğümüz için öylece çıktık mecbur.. Pasta gecenin konusu oldu ama.. Birbirini tanımayan insanlar için ortak ve eğlenceli bir konu...

Bu yıl yine vazgeçmedik çikolatalı pasta sevdamızdan.. Ve yine bizim pastacıya gittik.. Özellikle geçen yıl olanları anlatıp rica ettik.. Aman abi ne olur imzanı koyma diye.. Bak bu yıl iki kişi kutluyoruz.. Kuzende var, onunda doğum günü.. Rezil olur çocuk güllü pasta gelirse..Yok yahu dedi.. Tam istediğiniz gibi kare olacak, sade olacak.. Hatta size güzellik yapayım direk mekana yollarım ben pastayı..

Akşam olup da pastayı kesme saati geldiğinde, tamda söylediği gibi kare ve sade bir pasta geldi masaya.. Tek sorun.. Nişan pastası olmasıydı.. Evet evet bildiğiniz nişan pastası.. Üstü beyaz kaplı.. Minik incilerle süsleniş..Kenarlarına krema çekilmiş ve tam ortasında yan yana yazan iki isim.. Tabi ki isimlerin altın yaldızlı olduğunu belirtmeme gerek yok..

Son bombayı da sağolsun bu gün  patlattı.. Ufaklığın doğum günü için aradım.. Pastayı anlattım.. Uğurlu bir yıl olsun diye bir uğur böceği pastası istedim.. Akşam alacak kardeşim diyede tembihledim.. Tabi ki yedi buçuk da hazır hiç merak etmeyi diyede onayını aldım..

Veee bu akşam ki pastada yine imzası vardı.. Pastaya yazdırılan yazıda bu kez.. "İyi ki doğdun kuzuçe " yazacaktı sadece.. Kutuyu açıpda pastadaki yazıyı görünce artık film koptu.. Saatlerce pastayı kesemeden güldük cümbür cemaat.. 

"İyi ki doğdun kuzu. Ç"

Kendisine düğün  pastamı yaptırmayı planlıyorum.. O konuda nasıl bir imza atacağını ölesiye merak ettiğimden..  

Bazı insanlar, ne yaparsanız yapın kendi imzalarını bırakırlar.. Resmin bir köşesine de olsa.. Kızmak bir yana gülmekten alamıyorsunuz işte kendinizi..

1 Temmuz 2012 Pazar

Nice Yıllara..


 Neydi bu oynadığımız.. Elim sendeydi belkide.. Tam yakaladığımızda yine ebe olduğumuz.. Ya da saklambaçtı.. Onları aramaktan bitap düştüğümüz.. Ve her bulduğumuzda yeniden saklandıkları..

Biz sokakta kalan çocuktuk .. Hani annesinin akşam ezanında eve çağırmadığı.. Komşu teyzeden su isteyen.. Üstü başı pis olan çocuktuk.. Herkes gitti.. Bir biz kaldık koca sokakta..

Komşunun şikayet ettiği.. Ağaçlara tırmanan meyve çalan çocuk olduk.. En çok sesi çıkandık hatta gün boyunca.. Hep azar işitendik.. Hep suçlu hep yaramaz olandık belkide..

Herkes çekip giderken hep geride kalandık aslında.. En yaramaz olandık.. Bundan bir şey olmaz.. Adam olmaz bu denilendik biz..

Adam olamayacaklardık.. Olamadık.. Biz ancak.. Oynamaya doyamayan olduk belkide.. Gece yarılarına kadar çığlık çığlığa eğlenen çocuktuk biz.. Hatta cepleri hep meyve dolu olan çocuk olduk..  Ondandı öğle yemeğine eve gitmeyişimiz .. İçinde uhde kalmadan büyüyen çocuklar olduk .. En çok dizleri yara olan olduk biz.. Başındaki dikişlerle övünen..

Adam olamadık biz.. Ama insan olduk en azından.. Hiç yoktan iyidir diyerek.. 

Bunca çoluk çocuk.. Hep beraber.. Cümbür cemaat..  Büyüdük büyümesine.. Ama vazgeçmedik oynamaktan.. Oyunun adı değişti.. Hayat dediler adına.. Bizse anlamadık hiç.. Oynamaya devam ettik masumca..

Nice yeni oyunlara.. Nice yeni oyun arkadaşlarına.. Ve teşekkürler.. Bir koca yıl hep beraber akşam ezanından sonrada o boş sokakta benimle oynamaya devam ettiğiniz için.. Nice yıllara..